Kıkırdak Nedir?. Kıkırdak Nedir?

Eklem Kıkırdağı Nedir? Bedenimizi hareket ettirebilmek için iskeletimiz de bazı menteşelere yani “eklemlerin” oynamasına ihtiyaç duyarız. Kemik uçlarının üzerini kaplayan eklem kıkırdakları birbiri ile sanki buz üstünde kayarmışçası na rahat hareket ederler. Sürtünme, takılma, zorlanma aşırı kullanma ile ısınma gibi mekanik problemler sağlık bir eklemde gözlenmez.

Kelime anlamı olarak; iskelet sistemini oluşturan kemiklerin parça parça birbirine eklenmesi ve eklemlenerek bir bütüne ulaştığı gibi bir anlamı çağrıştırır. Oysa kol ve bacaklarımız anne karnında bir bütünden tomurcuklanarak şekillenirken kaslar, kemikler bağlarla birlikte eklemler de meydana gelir.

Eklemlerin fonksiyonel açıdan, hareket açıklıkları, kapasiteleri, serbestîleri olarak çok farklılıkları vardır. Ama eklem yapısında yer alan kıkırdağın çok önemli bazı ortak yanları vardır. Kıkırdak yapısının eşsizliği için çok şey söylenebilir. Çoğu olumsuz ama önemli ve ilginç bazı özelliklere sahiptir.

Eklem kıkırdağı:
Yapısal Özellikleri
*Damar içermez
*Sinir içermez
*Oldukça az sayıda hücreye sahiptir,
*Hasar görünce yenilenmez.
*Yaralandığında iyileşme kabiliyeti oldukça sınırlıdır.
Davranışsal özellikleri
*Hareketsizlikten
*Baskıdan, yükten,
*Üzerini sardığı kemiğin şekil bozukluklarından,
*Uyum içerisinde hareket etmesini sağlayan bağların yırtılmasından
*Kasların dengesizliğinden güçsüzlüğünden
olumsuz etkilenir.

Kıkırdak direk olarak beslenme ile gelişmez, kötü beslenme ile yapıtaşlarını kaybedebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Open Close