Başparmak Ağrıları. Başparmak Ağrıları

DE-QUERVAİN HASTALIĞI (Başparmak lifinde sıkışma)Başparmağımızı yukarı kaldıran ve yana açma hareketlerin yaptırtan tendonlar (kirişler) el bileği hizasında içnden geçtikleri tünelde sıkışırlar. Sık ve tekrarlayan hareketlerle tendonun sürtünmesi sonucu tünel duvarlarının kalınlaşması ile tendonların kılıflarında şişlikler gelişir.

Sıklıkla, yeni başlanan zorlayıcı ve tekrarlayıcı hareketler sonrasında görülür. Özellikle işe yeni giren elini kullanan zanaatkarlarda, yeni annelerde bebeklerini taşırken elin aldığı pozisyon; hamilelik ve emzirme dönemindeki hormonal dalgalanmaların etkileri bu durumun ortaya çıkışını kolaylaştırır.

Geçirilmiş el bileği kırıkları, darbeler, zorlu spor ve ağırlık antrenmanları de Quervain tenosinovitine yol açabilir. El bileğinin başparmak tarafında görülen ve resimde görülen hareketle (Başparmağı yumruk içine alarak bileği küçük parmak yönünde bükme) artan ağrı en tipik belirtidir. Ağrı çoğunlukla aşağıda başparmağa, yukarıda ön kola doğru yayılım gösterir. Başparmağın da kullanıldığı güçlü kavrama ve el bileğini döndürme hareketlerinde ağrı artar.

TEDAVİ

Hastalığın ilk evrelerinde bileklik kullanarak başparmağı istirahate almak yeterlidir. Yine bu dönemde anti- romatizmal ilaçlarla destek olunarak tünelin ve tendon kılıflarının şişlikleri azaltılmaya çalışılır. Semptomları geçmeyen hastalarda tendon kılıfına bölgesel enjeksiyon yapılabilir.

CERRAHİ


Belirtiler geçmiyor veya şiddetleniyorsa cerrahi olarak gevşetme yapılmas iyi sonuç verir. Küçük bir yaradan ulaşılan tendonlar gevşetilerek çevrelerinde varsa şişlikler temizlenir. Ayaktan yatırılmadan yapılan bir ameliyat olp kısa süreli yara bakmı dışında hastaya bir külfeti yoktur. Geliştirilen ince aletler ile kılıf yara büyütülmeden içeriden gevşetilebilinir.

BAŞPARMAK TABANINDA KİREÇLENME


Sıklıkla ileri yaş hanımlarda görülür. Başparmağın avuç içi kemiklerine eklemleştiği yerde başparmak kenarının çıkıntılı hareketlerinin ağrılı ve kıtırtı sesi ile olduğu gözlenir. Başparmağın taban ekleminin kireçlenmesi adını alır.

Eklem kaybı ve ardında kireçlenme mevcuttur. Parmakların arasındaki eklem çalışmayan eklemin görevi üstlenmek için aşırı zorlanır ve başparmakta kuğu boynu gibi geri kıvrılma gözlenir. Hastaya diğer kireçlenen eklemlerde olduğu gibi kıkırdak oluşturucu tedaviler, iltihabı önleme tedavileri uygulanır.

Eklem içi enjeksiyonlar yine erken dönemlerde faydalıdır. İlerleyen dönemde eklemin kıkırdaklarındaki hasar temizlenmeli, yeniden uyumlandırmak için bazı eklem kesimlerinin temizlenerek araya yumuşak doku yerleştirilmesi anlamına gelen interpozisyon artroplastisi yapılması fayda verir. Uygun olan hastalardaparmak eklem protezi uygulaması da yapılabilinir.

Bu ameliyattan sonra hastalar tekrar başparmaklarını kullanabilir ve sıkma egzersizlerine başlarlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Open Close